Token Features

Czy chesz być bardziej szczęśliwy?

Każdy chce być szczęśliwy. Twoi potencjalni klienci też. I dlatego szukają produktów, które mogą im to zapewnić.

Takim produktem może być łyk wody, który ugasi pragnienie, wiertarka, aby wywiercić otwór w ścianie albo system sztucznej inteligencji, który robi coś, czego nikt na świecie nie umie. Tyle, że jedni piją wodę z kranu, a inni importowaną z lodowca. Jedni chcą jak najszybciej wywiercić dziurę w ścianie, a jeszcze inni popisać się kupionym na aukcji obrazem. Jedni kupują zegarek wielofunkcyjny, inni zegarek, po którym widać jego cenę…

Metodologia 3px pozwala przedsiębiorcom zrozumieć, w jaki sposób ich produkty mogą uczynić ich potencjalnych klientów szczęśliwszymi. Zidentyfikowana Obietnica Szczęścia – w natychmiastowy, intuicyjny sposób przekazuje konsumentom dlaczego dany produkt, usługa lub pomysł jest wart ich zainteresowania. W efekcie, zamiast czuć się nagabywanym, sami zaczynają interesować się Twoją ofertą. Dlaczego? Przecież chcą być szczęśliwsi!

3P – Przydatność, Przyjemność, Percepcja

Obietnica Szczęścia opiera się o trzy filary: Przydatność, Przyjemność oraz Percepcję. Do budowy swojej Obietnicy Szczęścia możesz wykorzystywać jeden, dwa lub wszystkie trzy, kluczowe jest jednak, aby rozumieć które “P” daje Twojemu produktowi lub marce ma prawdziwy potencjał tworzenia wielkiej Obietnicy Szczęścia.

Przydatność

Obietnica Przydatności
co za pomocą “tego” mogę zrobić/osiągnąć/zrealizować.

“Przydatność” opisuje konkretne skutki działania jakie użytkownik osiąga używając produkt lub korzystając z usługi. Dlatego, Obietnica Przydatności, określa relacje pomiędzy produktem a środowiskiem.

Należy przy tym rozróżnić kilka wariantów takich relacji:

  • usprawnienie – mogę za pomocą tego coś zrobić lepiej/szybciej/taniej/itp.
  • innowacyjność – mogę za pomoca tego zrobić coś inaczej
  • przełomowość – mogę dzięki temu zrobić/zrealizować coś, co wcześniej było niewykonalne.

Każdy z tych przypadków wymaga odmiennego podejścia i strategii komunikacyjnej.

Przydatność jest aspektem, który przedsiębiorcom, wydaje się najbardziej oczywisty. Niestety, jest to obszar zaciekłej walki konkurencyjnej i najtrudniej o sukces właśnie na tym polu. Dodatkowo, wiele funkcjonalności, które przedsiębiorcy uznają za ważne i przydatne nie spotyka się z uznaniem ich klientów, a to co dla przedsiębiorców oczywiste, często jest absolutnie niezrozumiałe dla konsumentów.

Przyjemność

Obietnica Przyjemności
w jaki sposób ““to” sprawia przyjemność lub ogranicza przykrość

Produkty i usługi są w stanie zapewniać użytkownikom przyjemność opartą o:

  • wrażenia zmysłowe,
  • przeżycia intelektualne.

Przy czym korzystanie z produktu może dostarczać jednocześnie wrażeń zmysłowych i intelektualnych; wykwintny posiłek w dobrej restauracji w towarzystwie przyjaciół, luksusowe wydanie ulubionej książki czy niezapomniane wakacje z bliskimi.

Obietnica Przyjemności definiuje wrażenia odczuwane przez użytkownika w kontakcie z produktem lub usługą.

Warto pamiętać, że zapobieżenie przykrościom również sprawia przyjemność; polisa ubezpieczeniowa czy kosmetyki lub medykamenty są w stanie skutecznie redukować poczucie zagrożenia.

Wiele firm lekceważy potęgę dawania przyjemności jakie oferują ich produkty i usługi, pozbawiając się istotnego źródła przewagi konkurencyjnej.

Percepcja

Obietnica Percepcji
jak “to” wpływa na wizerunek posiadacza lub użytkownika w oczach innych.

Posiadane przez nas przedmioty i wybierane usługi wiele o nas mówią. To, w co się ubieramy, czym jeździmy czy choćby jakiś komórek używamy, ujawnia nasze priorytety, pragnienia, kompleksy… Dzięki temu możemy pokreślić

  • przynależność do danej grupy
  • lub chęć odróżnienia się o niej.

Obietnica Postrzegania produktu lub usługi definiuje pragnienia relacji jakie użytkownik chce mieć z innymi ludźmi i ze społeczeństwem.

Wiele największych firm na świecie zbudowało potęgę swych marek łącząc doskonałe pod względem funkcjonalnym produkty z wartościami, które pozwalały użytkownikom poczuć się w oczach innych lepszymi, mądrzejszymi, bardziej wyjątkowymi…

“X” czyli Obietnica Szczęścia

Obietnica Szczęścia jest syntezą obietnic Przydatności, Przyjemności i Postrzegania.

Obietnica taka musi być intuicyjnie i natychmiast zrozumiała dla odbiorców. Musi jednym zdaniem wyjaśniać jak Twój produkt sprawi, że jego posiadacz stanie się szczęśliwszy. Tym niemniej Obietnica Szczęścia nie jest sloganem reklamowym.

Sformułowanie Obietnicy Szczęścia wymaga wysiłku, ale jej zidentyfikowanie pozwala przedsiębiorcom zrozumieć własny produkt i ofertę na znacznie głębszym poziomie.

Na szczęście – z punktu widzenia przedsiębiorców – ludzie nigdy nie stają się szczęśliwi, a jedynie szczęśliwsi. Zakup produktu poprawia ich dobrostan, ale po pewnym czasie, bez względu na to jak bardzo stali się na chwilę szczęśliwi, chcą być jeszcze szczęśliwsi. Dzięki temu, ta sama Obietnica Szczęścia przyciąga ich raz za razem, w poszukiwaniu kolejnych usprawnień, nowych produktów, nowych wariantów i ostatecznego zaspokojenia pragnienia szczęścia.

Po co Ci Obietnica Szczęścia?

Dzięki, precyzyjnemu sformułowaniu Obietnicy Szczęścia będziesz w stanie spojrzeć na swój produkt, z najważniejszego punktu widzenia: Twojego klienta. Dzięki temu dostrzeżesz, co jest najbardziej atrakcyjne w Twoim produkcie i jak najlepiej go sprzedawać. W dużym skrócie masz szansę stać się szczęśliwszym!

Chyba warto, prawda? 🙂

Porozmawiamy?Mam prawo cofnąć zgodę w każdym czasie (dane przetwarzane są do czasu cofnięcia zgody). Mam prawo dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo sprzeciwu, prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego lub przeniesienia danych. Administratorem jest Fantastilliard Ltd. 590 Kingston Road, London SW20 8DN. Administrator przetwarza dane zgodnie z Polityką Prywatności.

Token Features